Z KART HISTORII
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Orkana w Rabce –Zdroju jest najstarszą szkołą w Rabce. Jej początki sięgają 1835 roku, kiedy to funkcjonowała jako niewielka szkółka parafialna. Od roku 1875 stała się szkołą pospolitą etatową, czyli utrzymywaną przez włodarzy rabczańskich. Pierwszym nauczycielem w szkole był Wojciech Włodek z Jawiszowic. Sala szkolna mieściła się w lokalu dawnej szkółki parafialnej, w organistówce.
W roku 1876 liczba uczących się wynosiła 144 i stale wzrastała. Dlatego w roku 1884podjęto próby budowy nowego gmachu szkolnego. Budowa trwała 6 lat i przechodziła różne koleje. Budynek szkolny, w którym znajdowały się dwie sale lekcyjne, mieszkanie dla nauczyciela i pokój na poddaszu oddano do użytku 9 listopada 1890 r.
Kiedy w 1916 r.szkoła stała się 5-klasową, okazało się, że budynek szkoły nie jest w stanie pomieścić wszystkich uczniów i w związku z tym rozpoczęto naukę na dwie zmiany, wynajmując dodatkowe sale.
W okresie międzywojennym dobudowano 2 sale. W czasie okupacji szkoła podzieliła los innych szkół wiejskich, a po wyzwoleniu w jej budynku mieściła się siedziba Prezydium Gminnej Rady Narodowej. Nauka szkolna w tamtym czasie odbywała się w jednym z baraków na Łęgach.W związku ze wzrostem liczby uczniów postanowiono zwrócić właściwy budynek szkolny i dokonać podziału, w wyniku którego powstały dwie szkoły nr 1 na Łęgach i nr 2 w dawnym budynku szkolnym. Miało to miejsce w 1953 r. Kierownikiem szkoły nr 2 został Zygmunt Piechowicz. Szkoła znajdowała się w opłakanym stanie ; brak sprzętu szkolnego, pomocy naukowych, a i sam budynek był również mocno zniszczony. Do siedmioklasowej szkoły uczęszczało 286 uczniów a Grono Pedagogiczne liczyło 6 osób. W związku z trudną sytuacją lokalową podjęto decyzję o rozbudowie budynku. Na czele Komitetu Rozbudowy stanął Wojciech Sularz. Dużą pomoc w dziele rozbudowy otrzymano od miejscowej ludności, Ministerstwa Oświaty, Powiatowej Rady Narodowej w Nowym Targu, Komitetu Odbudowy Stolicy oraz z P.P. „ Arka” w Gdyni. Prace rozpoczęto w maju 1958 roku,w ich wyniku mały, zniszczony budynek szkolny z czterema salkami został zamieniony na nowoczesny gmach. Od 1 września szkoła wzbogaciła się o boisko sportowe. Nadmienić należy, że bardzoduże zasługi w dziele rozbudowy placówki miał ówczesny kierownik Zygmunt Piechowicz.W wyniku reformy szkolnictwa w 1973 roku nasza szkoła stała się siedzibą szkoły zbiorczej. W związku z tym wzrosła liczba uczniów i zrodziło to kolejną potrzebę rozbudowy budynku. Dyrektorem Zbiorczej Szkoły Gminnej został mgr Marek Oczkowicz, zastępcami: mgr Teresa Jaworska i mgr Jan Mikuta. Filią Zbiorczej Szkoły Gminnej została szkoła w Zarytem, a kierownikiem filii został mgr Antoni Zając. W roku szkolnym 1975/1976 dyrektorem Zbiorczej Szkoły Gminnej został mgr Stanisław Jaworski , natomiast funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 piastowała mgr Marianna Raźna, a zastępcami byli Helena Wciślak i Władysław Gawron. Pani Helena Wciślak od 1981 do 1990 roku pełniła funkcję dyrektora naszej szkoły.
NASZA SZKOŁA WSPÓŁCZEŚNIE
Od roku 1990 do dnia dzisiejszego funkcję dyrektora placówki pełni mgr Ewa Chorążak –Gacek. W 1999 r. na skutek reformy oświaty szkoła stała się sześcioklasową szkołą podstawową. Uczęszczało do niej od 400 do 700 uczniów , zatrudnionych było od 40 do 50 w pełni wykwalifikowanych nauczycieli.
W 2005 r.budynek szkoły uzyskał nowy wygląd na skutek odnowienia elewacji zewnętrznej. Przeprowadzono również gruntowy remont instalacji grzewczej, wymienione zostały okna.
W kolejnych latach budynek przechodził szereg gruntownych remontów: W roku 2010 miała miejsce rozbudowa i modernizacja sali gimnastycznej, a w roku 2012 zostały odmalowane wszystkie korytarze.
Rok 2015 przyniósł kolejne inwestycje modernizacyjne w naszej szkole : kapitalny remont i doposażenie pracowni komputerowej, która posiada dostęp do najnowocześniejszych technologii z zakresu technologii informatycznych, modernizacja posadzek na korytarzach i klatkach schodowych, adaptacja pomieszczeń na szkolną szatnię połączona z kompletnym jej wyposażeniem.
W roku 2016 ukończono remont szkolnej biblioteki, która oprócz nowoczesnego wystroju posiada multimedialną czytelnię oraz oddano do użytku kompleks boisk portowych do gry w piłkę ręczną, siatkówkę, koszykówkę i tenisa ziemnego połączony z kompleksem placu zabaw dla najmłodszych.