Klasa III B zdobywa Piątkową Górę

16 września klasa IIIb wyruszyła na kolejną pieszą wycieczkę. Tym razem celem była Piątkowa Góra. Położona na skaju Gorców, wznosząca się pomiędzy Chabówką, Rdzawką i Rokicinami Podhalańskimi. Wspinając się na nią podziwialiśmy wspaniałe widoki i uzupełniali wiedze o lesie i jego mieszkańcach.

Po przejściu Zakopianki zwiedziliśmy drewniany zabytkowy kościółek zbudowany w XVIII. Pani przewodnik min. opowiedziała nam legendę nawiązującą do czasów, kiedy to przez Piątkową Górę prowadził ważny trakt handlowy. Na jednego z wędrujących tędy kupców mieli napaść zbójnicy, jednak nieszczęśnik w cudowny sposób został ocalony. W miejscu tego zdarzenia postawiono jako votum kaplicę, a następnie drewniany kościół, który dzisiaj nosi wezwanie Świętego Krzyża i jest bardzo cennym zabytkiem. Z legendą tą również związane jest powstanie cudownego źródełka Do Pociesznej Wody, przy którym każdy napił się zimnej i smacznej wody. Od źródełka rozpoczęliśmy powrót, mijając po drodze dwie urocze kapliczki, z powstaniem których również wiążą się ciekawe historie.

Pokonaliśmy 14 i pół kilometra, dlatego pod szkołą zameldowaliśmy się zmęczeni ale bardzo zadowoleni i bogaci o nową wiedzę i wrażenia.

Wycieczka była realizowana w ramach własnego programu krajoznawczo-przyrodniczego „Zwiedzam, wędruje i poznaje” autorstwa Małgorzaty Róg.