PRACA, FLAGA, KONSTYTUCJA.

Kartka z kalendarza – majowe wyzwanie,

czyli co każda Polka i Polak wiedzieć powinien

Zapraszamy na majówkę! Czas wolnego, świętowania i historycznego wspominania!
Przewodnikiem po tym czasie będzie osobliwe trio: PRACA, FLAGA, KONSTYTUCJA.

praca flaga

Proszę rozsiądź się wygodnie i ruszamy w podróż po majowym kalendarzu.

1.maja – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy
, popularnie zwany Świętem Pracy. Data 1 maja miała uczcić rocznicę strajku robotników w Chicago, który w 1886 roku został brutalnie stłumiony przez policję. Po raz pierwszy święto 1 maja obchodzono w 1890 roku - m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii, Francji.
W Polsce, głównie na terenach zaboru rosyjskiego, pierwsze pochody i strajki organizował II Proletariat i Związek Robotników Polskich.
1 Maja wszedł do tradycji polskiego ruchu socjalistycznego, ale później został zawłaszczony przez komunistów. WPRL został uznany za święto państwowe.

2

2.maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej. Jest to święto stosunkowo młode. Ustanowiono je w 2004 r. ustawą Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004.
Są dwa powody historyczne, dla których ustanowiono Dzień Flagi Rzeczypospolitej właśnie 2 maja. Po pierwsze, to właśnie tego dnia zdobywający Berlin żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie. Po drugie, w czasach PRL, 2 maja obywatele mieli nakaz zdejmowania flag, tak aby nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez władze święta 3 maja.

1

3.maja -  Święto Narodowe Trzeciego Maja  - tak brzmi oficjalna nazwa święta.
Uchwalona 3 maja 1791 r. Ustawa Rządowa była ukoronowaniem panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Kształtowała ustrój Rzeczypospolitej zaledwie przez kilkanaście miesięcy. Po jej upadku stała się niedoścignionym wzorem i symbolem marzeń o niezawisłości państwa i wolności jego obywateli.
Po odzyskaniu niepodległości już w 1919 roku 3 maja został ogłoszony świętem narodowym. W czasie II wojny Polacy na emigracji i w kraju również obchodzili święto 3 Maja, znów symbolizujące opór i walkę z okupantem.
Po roku 1945 komunistyczne władze zmierzały do likwidacji trzeciomajowych obchodów ze względu na ich utrwalony charakter narodowo-katolicki.
Po upadku komunizmu nowo wybrany Sejm i Senat na mocy ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 roku powrócił do tradycji i proklamowały dzień 3 maja świętem państwowym.

Polska jest w Nas!

Joanna Wójcikiewicz