Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek w rabczańskiej dwójce

Zimowa aura przywitała uczestników Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek organizowanego przez Szkołę Podstawową Nr 2 w Rabce- Zdroju dnia 19 stycznia 2024r. W wydarzeniu, które honorowym patronatem objął Burmistrz Rabki- Zdroju mgr Leszek Świder, wzięło udział 14 grup kolędniczych ze szkół podstawowych naszej gminy. Przegląd odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 0-3 i klasy 4-8. W repertuarze nie zabrakło tradycyjnych i znanych kolęd, pojawiły się także utwory w nowej, współczesnej oprawie.

Jury w składzie:
sekretarz Rabki- Zdroju Pan Robert Wodziak
Teatr Lalek „Rabcio” Pani Justyna Piagosz
dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Pani Anna Gąsior
dyrektor Muzeum im. Władysława Orkana Pan Wojciech Kusiak
dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Sportu Pan Bolesław Bara (przewodniczący
jury) po wysłuchaniu zgłoszonych utworów przyznało następujące nagrody:

W kategorii klas 0-3

I miejsce- Szkoła Podstawowa w Chabówce

II miejsce- Szkoła Podstawowa Nr 2 w Rabce- Zdroju

IIImiejsce- Szkoła Katolicka w Rabce- Zdroju

W kategorii klas 4- 8

I miejsce- Szkoła Podstawowa Nr 2 w Rabce- Zdroju

II miejsce- Szkoła Podstawowa Nr 1 w Rabce- Zdroju

III miejsce- Szkoła Podstawowa Nr 3 w Rabce- Zdroju

Wyróżnienie za wyjątkowe występ otrzymali uczniowie ze Szkoły św. Tereski.

Zwycięzcom wręczono nagrody w postaci voucherów (dla całych klas) do Kina „Śnieżka, Parku Rozrywki „Rabkoland”, Teatru Lalek „Rabcio”, Muzeum Władysława Orkana. Organizatorzy dziękują sponsorom nagród – Panu Burmistrzowi Leszkowi Świdrowi, Panu Piotrowi Wiecha właścicielowi „Rabkolandu”, Pani Krystynie Kachel dyrektor Teatru Lalek „Rabcio” i Panu Wojciechowi Kusiakowi dyrektorowi Muzeum im. Władysława Orkana – za otwartość, zrozumienie i hojność.

Wszyscy nagrodzeni otrzymali również statuetki wykonane przy pomocy drukarki MarkerBot Sketch 3D pozyskanej przez Szkołę Podstawową Nr 2 w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”. Nad realizacją projektu tworzenia statuetek czuwała Pani Katarzyna Patalita – nauczycielka matematyki i fizyki. Pomysłodawcami i organizatorami wydarzenia z ramienia Szkoły Podstawowej nr 2 w Rabce – Zdroju byli nauczyciele Pani Elżbieta Leżańska, Pani Agnieszka Janicka i Pan Łukasz Wicher.

Bogate tradycje bożonarodzeniowe w naszym regionie są wciąż żywe i cieszą się ogromnym zainteresowaniem, co przełożyło się na liczny udział szkół. To piękne wydarzenie artystyczne dało możliwość zaprezentowania się szkolnych grup kolędniczych, prezentując bardzo wysoki poziom umiejętności wokalnych i instrumentalnych.