Wycieczka - klasy 8

W czwartek 28 września odbyła się wycieczka szkolna klas ósmych do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Celem wycieczki było przede wszystkim poznanie zjawiska holokaustu na tle wydarzeń II wojny światowej i okupacji w Polsce oraz oddanie czci i pamięci wszystkim ofiarom tej największej w dziejach świata zbrodniczej machiny. Zwiedzanie obejmowało obozy Auschwitz I oraz Auschwitz II Birkenau – miejsc, które stały się symbolem nazistowskich zbrodni i Holocaustu – eksterminacji narodu żydowskiego.

Z przewodnikami, po minięciu bramy z niemieckim napisem „Arbeit macht frei”, uczniowie rozpoczęli zwiedzanie wystawy stałej oraz obiektów na terenie obozu macierzystego Auschwitz I. Następnie udali się do obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie zwiedzili najważniejsze obiekty poobozowe: rampę wyładowczą, ruiny komór gazowych i krematoriów oraz baraki więźniarskie. Odwiedzane miejsca, eksponaty muzealne zrobiły wielkie wrażenie na zwiedzających. Była to prawdziwa lekcja historii o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w czasie II wojny światowej.

Zwiedzanie uwrażliwiło uczniów na los innych oraz skłoniło młodych ludzi do głębokiej refleksji nad istotą człowieczeństwa i potrzebą pielęgnowania takich wartości, jak: wzajemny szacunek, przyjaźń, tolerancja, miłość

Kolejnym celem wycieczki stało się Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Tam uczniowie zwiedzili myśliwski pałac książąt pszczyńskich, a w nim wspaniałe XIX- i XX-wieczne wnętrza: komnaty, salony, galerie, bibliotekę, schody paradne, garderoby. Kompleks pałacowy odkrywał przed nimi swoje tajemnice: apartamenty cesarskie, tajemne przejścia, lustrzaną salę balową a także utrzymany w angielskim stylu ogród. Szczególną ciekawość wzbudziły licznie ozdabiające ściany trofea myśliwskie pochodzące z okolicznej Puszczy Pszczyńskiej.

Do Rabki wróciliśmy w godzinach wieczornych.