Wycieczka do Krakowa

logotypy

Wycieczka do Krakowa (Wawel, Muzeum obwarzanka) zrealizowanej w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. Poznaj Polskę.

Dnia 10 listopada 2022 roku uczniowie klas 5 oraz 8 wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Krakowa. Punktualnie o godz. 7:30 uczestnicy wyruszyli z miejsca zbiórki ( parking przy szkole).
     Po godzinie i trzydziestu minutach autokar zatrzymał się w Krakowie obok Wawelu- miejsca docelowego naszej wycieczki. Od razu udaliśmy się do Krypt - miejsc spoczynku wielu polskich królów, ale nie tylko. Kogo groby znajdują się na Wawelu? W Kaplicy Świętokrzyskiej pochowany jest król Kazimierz Jagiellończyk i królowa Elżbieta Rakuszanka, w kaplicy Potockich spoczywa Filip Padniewski, w kaplicy Szafrańców pochowany jest Piotr Szafraniec. Następnie nasza grupa udała się na Wieżę Zygmuntowską, która znajduję się w północnej części katedry wawelskiej w Krakowie. Dzwon został ufundowany przez Zygmunta I Starego,dlatego został nazwany jego imieniem. Z ogromną ciekawością i zainteresowaniem słuchaliśmy informacji, dotyczących historii Wawelu-Zamku Królewskiego jednego z najbardziej znaczących historycznie i kulturalnie miejsc w Polsce.
     Kolejnym punktem naszej wycieczki było Żywe Muzeum obwarzanka -miejsce, gdzie własnoręcznie każdy tworzy swój obwarzanek z ulubioną przyprawą.
Po tak ciekawym i pełnym wrażeń dniu wróciliśmy do domu ogromnie szczęśliwy.