Wycieczka do Krakowa klas 8B i 8D

W dniu 7 października klasy 8b i 8d udały się na wycieczkę do Krakowa. Pierwszym punktem naszej wycieczki było Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Dzięki idealnej pogodzie mogliśmy podziwiać wspaniałe widoki roztaczające się ze wzgórza łącznie z malowniczym zakolem Wisły. Podczas zwiedzania klasztoru poznaliśmy jego historię oraz dowiedzieliśmy się, jak wygląda codzienne życie mnicha.

Następnie braliśmy udział w warsztatach "W średniowiecznym skryptorium". Warsztaty odbywały się w zrekonstruowanym pomieszczeniu dawnego skryptorium i poświęcone były tajnikom pracy skryby i iluminatora. W czasie zajęć poznaliśmy dokładnie rolę i charakter skryptoriów klasztornych oraz kolejne etapy powstawania książki rękopiśmiennej. Na koniec mogliśmy się wcielić w rolę średniowiecznego skryby i popróbować kaligrafii gęsim piórem.

Drugim punktem naszej wycieczki było WOMAIcentrum nauki i zmysłów, gdzie na interaktywnej wystawie "W stronę ciemności" mogliśmy poznać świat oraz problemy i wyzwania, z którymi zmagają się osoby niewidome. Zwiedzanie odbywało się w całkowitej ciemności, za przewodnika mieliśmy osobę niewidomą, która pomagała nam m. in. przejść przez ruchliwą ulicę, zrobić zakupy na targu, wyjąć list ze skrzynki, wykonać proste czynności w kuchni. Na zakończenie mogliśmy zobaczyć, jak wygląda praca psa przewodnika, jak pomaga on osobie niewidomej, jak dba o jej bezpieczeństwo. Wizyta w centrum wywarła na nas ogromne wrażenie, poznaliśmy świat z perspektywy osoby niewidomej, gdzie nie wzrok a dotyk, słuch i zapach odgrywają ważną rolę.