Romans z balladą

„Romans z balladą” to tytuł projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa realizowanego w Teatrze Lalek „Rabcio”. Głównym celem inicjatywy jest promocja i upowszechnianie wiedzy, tradycji i historycznego dziedzictwa pierwszego wydania "Ballad i romansów" A. Mickiewicza ( 1822 r.)

W projektowe zadania aktywnie włączyli się uczniowie naszej szkoły. Mogli wybrać: warsztaty teatralne lub malarskie. Obie formy prowadzone były przez pracowników Teatru. Udział w warsztatach zakończył się finałem, który miał charakter konkursowy w dniu 13.06. Uczniowie zaprezentowali swoje możliwości aktorskie podczas recytacji wybranej ballady Adama Mickiewicza. Musieli wykazać się nie tylko bardzo dobrą znajomością tekstu literackiego lecz także umiejętnością interpretacyjną, a nawet choreograficzną. Wszystkie te zdolności opanowywali podczas warsztatów teatralnych prowadzonych przez Filipa Bochenka – aktora TL. Do zawiłej tematyki ballad Mickiewicza nawiązywały także prace plastyczne malowane przez uczniów pod czujnym okiem plastyków Teatru Lalek: Elizę Wtorkiewicz- Kaletę oraz Grażynę Habiedę. Efekty pracy można było podziwiać w foyer teatru.

Był to niewątpliwie intensywny czas spotkań uczniów z klasyką literatury polskiej.