Szkolne Koło Wolontariatu

Szkolne Koło Wolontariatu

2021/2022

 

     Szkolne Koło Wolontariatu w ramach działalności edukacyjnej współpracuje z Polską Akcją Humanitarną. Już działamy - ruszyły zajęcia dla dzieci świetlicowych w ramach programu PAH - Polskiej Akcji Humanitarnej - Godziny Wychowawcze ze Światem. Jest to program edukacyjny mający na celu krzewienie edukacji globalnej. Zajęcia stanowią zaproszenie do zgłębiania wyzwań współczesnego świata. Celem zajęć jest kształtowanie odpowiedzialnych postaw zarówno w globalnym jak i globalnym wymiarze. Zajęcia odbywają się w oparciu o materiały PAH.

     Szkolne Koło Wolontariatu podejmuje liczne działania charytatywne oraz jego członkowie biorą udział w różnorodnych kiermaszach, kwestach, zbiórkach na terenie szkoły, miasta oraz bierzemy udział w akcjach ogólnopolskich i międzynarodowych.
W tym roku szkolnym rozszerzyliśmy działalność SKW na płaszczyźnie edukacyjnej wprowadzając program edukacyjny „ Godziny Wychowawcze ze Światem” w współpracy z Polska Akcja Humanitarna, która zapewnia nam materiały dydaktyczne i materiał szkoleniowy. Tematyka zajęć obejmuje zagadnienia edukacji globalnej. Zajęcia prowadzone są w dwóch grupach wiekowych dla uczniów klas 1-3 oraz dla uczniów klas 8-mych. Uczniowie klas ósmych tworzą aktyw wolontariatu – są odpowiedzialni za generowanie pomysłów i dzielenie się zdobytą wiedzą z całą społecznością uczniowską. Właśnie zakończyliśmy pierwszy moduł programu w którym zgłębialiśmy zagadnienia dotyczące klimatu i zmian w nim zachodzących. Podczas spotkań uczniowie dowiedzieli się czy wiedza wystarczy aby zatrzymać zmiany klimatu, poznali zmiany klimatyczne i ich skutki na świecie oraz dowiedzieli się kto jest za nie odpowiedzialny. Mieli okazję obliczyć swój ślad węglowy za pomocą internetowego kalkulatora, poznać cele zrównoważonego rozwoju określone przez ONZ. Zostali zapoznani z różnymi działaniami mającymi na celu zwiększenie świadomości o postępujących zmianach klimatycznych oraz o tym co możemy zrobić aby zadbać o nasze środowisko i planetę. Podczas zajęć odbywały się burzliwe dyskusje oraz projekcje filmów ekologicznych. Efektem przeprowadzonych spotkań było opracowanie programu i przeprowadzenie Tygodnia Edukacji Globalnej w naszej szkole w dniach 18.11- 22.11. 19r.


     Zakończyliśmy pierwszy etap programu przed nami kolejna część w której będziemy zgłębiać zagadnienia związane z problemami globalnymi świata, zanieczyszczeniami wód oraz alternatywnymi formami pozyskiwania energii. Planujemy zwiększyć świadomość uczniów i rodziców na temat gospodarki wodnej organizując Dzień Wody oraz konkursy towarzyszące. Przed nami kolejne akcje ekologiczne kiermasze, akcje wymiany oraz akcje informacyjne.

Zapraszamy wszystkich chętnych do dołączenia do naszych grup.

Szczegóły u p. Beaty Słowiak :-)

 

Działamy na wielu płaszczyznach ….

Po pierwsze – plakaty na korytarzach – POCZYTAJ, POMYŚL, ZASTOSUJ…:-)

Po drugie – ankieta – sprawdźmy czy wulgaryzmy są nam naprawdę potrzebne…
A może da się bez nich żyć???

Po trzecie – pogadanki – nasi wychowawcy przeprowadzą specjalne lekcje wychowawcze

Po czwarte – finał akcji – Dzień Spinacza – niespodzianka dla wytrwałych :-)

 


 Na pierwszych zajęciach poznawaliśmy różne perspektywy w patrzeniu na świat. Było rysowanie mapy na jabłku, próba zrobienia mapy z jego skórki - nie udana, gdyż jak odkryliśmy trudno jest przełożyć globus na mapę. Dzieci poznały różne perspektywy w patrzeniu na świat - rysowaliśmy odbicie lustrzane, robiliśmy zdjęcia globusowi, cięliśmy mapy a nawet rysowaliśmy mapę "do góry nogami", aby zmienić perspektywę.

Było wspaniale:)

 


UWAGA!!!!

RUSZYŁA AKCJA SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU……
Życzymy wszystkim powodzenia w walce z wulgaryzmami,  pamiętajcie bądźcie kulturalni …
Damy radę…

BĄDŹ KULTURALNY – STOP WULGARYZMOM!

 


 18-22.11.2019

TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ

Relacja z Tygodnia Edukacji Globalnej w naszej szkole w dniach 18.11- 22.11. 19r w naszej szkole!

 

Dnia 18.11.19r odbyła się Akcja Informacyjna na holu szkolnym uczniowie wykonali gazetki na podstawie przerobionych materiałów dzieląc się wiedzą z rówieśnikami, co więcej przygotowali ulotkę informacyjną na temat klimatu i zagadnień związanych z jego zmianami, która była wręczana rodzicom.

 

Dzień 19.11.19r upłynął pod hasłem „Akcja Segregacja – zacznij od siebie…” Wolontariusze prezentowali worki służące do segregacji śmieci oraz zachęcali uczniów do posprzątania swoich śmieci poprzez segregację – wrzucanie ich do odpowiedniego worka. Akcja ta odniosła duży sukces – wolontariusze napisali petycję do Dyrekcji Szkoły w której proszą aby w naszej szkole był wdrożony Plan Segregacji Śmieci przez uczniów – odpowiednie kosze na korytarzach szkolnych przeznaczone do segregacji śmieci. Wolontariusze zebrali podpisy pod petycją – podpisali się wszyscy uczniowie naszej szkoły.

Dnia 20.11.19r odbył się Dzień Solidarności z UNICEF w 30- stą rocznicę podpisania Konwencji Praw Dziecka. Wolontariusze przeprowadzili szkolną akcję informacyjną na temat Praw dziecka oraz odbył się kiermasz babeczek przygotowanych przez wolontariuszy – dochód został przekazany na UNICEF i PAH. Tego dnia obowiązywał niebieski kolor ubrań – kolor UNICEF. Dnia 21.11.19r odbyła się prelekcja dla wszystkich chętnych uczniów pt. „A ty, czujesz klimat?” – uczniowie mieli okazję zgłębić zagadnienia związanie ze zmianami klimatycznymi na świecie.

Uczeń naszej szkoły wolontariusz  Norbert Mlekadaj z klasy 8b
stworzył wspaniałą ulotkę na temat klimatu i zmian w nim zachodzących.

Kliknij w baner lub tekst >> Poczytajcie!!! << pobierz plik .pdf

 

Dzień 22.11.19r to dzień wręczenia petycji Pani Dyrektor dotyczącej Planu Segregacji Śmieci w szkole oraz zakończenie dwóch towarzyszących konkursów towarzyszących Tygodniowi Edukacji Globalnej – dla młodszych uczniów konkurs plastyczny „Ziemia Nasza Planeta” – zadaniem uczniów było przedstawienie plakatu/rysunku ukazującego znaczenie Ziemi dla ludzi oraz różne sposoby dbania o nią oraz dla uczniów starszych konkurs na stworzenie kreatywnego hasła ekologicznego propagującego dbanie o naszą planetę. Wyniki wkrótce :-)

 

Tydzień Edukacji Globalnej przyczynił się do zwiększenia świadomości


o klimacie i zmianach w nim zachodzących wśród uczniów i rodziców. Wolontariusze mieli okazję podzielić się swoją wiedzą z innymi, co był głównym założeniem realizowanego programu, pomóc materialnie innym oraz mieli okazję nauczyć się upominać się i walczyć o swoje przekonania pisząc petycje i domagając się segregacji śmieci przez uczniów w szkole. Wszelkie działania były inicjatywą samych uczniów członków aktywu Szkolnego Koła Wolontariatu.
 

Szkolne Koło Wolontariatu


 

Wyróżnienia w Konkursach Ekologicznych

Wyróżnienia wręczone !!! Uczniowie klas młodszych licznie wzięli udział w konkursie na najciekawszy plakat ekologiczny - aż 20 prac zostało wyróżnionych. Prace były tak kreatywne i mądre że nie sposób było wybrać najlepszych. Dzieci poprzez konkurs pogłębiły wiedzę o klimacie i środowisku oraz pokazały innym uczniom jak o nie dbać.

 

Starsi uczniowie również odebrali wyróżnienia za hasła ekologiczne - specjalne zaproszenie na warsztaty" No waste - o śmieciach i kreatywności" prowadzone przez mgr Beatę Słowiak .

Bądźmy eko:)

SKO 1 Obraz oszczędzanie SKO 2 Obraz oszczędzanie SKO 3 Obraz oszczędzanie SKO 4 Obraz oszczędzanie

Twoja Szkolna

Kasa oszczędności

Uczymy oszczędzania od najmłodszych lat. Zapraszamy po informacje o Szkolnej Kasie Oszczędności

Zdjęcie przedstawiające uczniów

Krótka hisoria

Naszej szkoły

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Orkana w Rabce–Zdroju jest najstarszą szkołą w Rabce. Jej początki sięgają 1835 roku, kiedy to funkcjonowała jako niewielka szkółkaparafialna.

Zapraszamy do poznania całej historii naszej szkoły